O pôvode slov muž, žena, chlapec a dievča

Autor: Michal Illovský | 3.8.2011 o 12:29 | (upravené 3.8.2011 o 12:41) Karma článku: 7,16 | Prečítané:  2203x

Etymológia je jazykovedná disciplína vysvetľujúca pôvod a vývoj slov. V krátkom článku sa budeme zaoberať výkladom štyroch bežných slov v rodovej pospolitosti: muž, žena, chlapec a dievča.

Vysvetlivky k niektorým skratkám, značkám a symbolom

ide. - označuje tvar slova v indoeurópskom prajazyku

prslv. - tvar v praslovanskej vetve

pragrm. - tvar v pragermánskej vetve

kelt. - keltsky

staroangl. - staroanglicky

lat. - latinsky

gr. - stará gréčtina

* - hviezdička označuje rekonštruovaný tvar

< - zobák v smere zúženia označuje vývin jedneho, prvotného, skoršieho, tvaru do druhého, neskoršieho

- - spacebar dotýkajúci sa slova znázorňuje predely medzi morfémami v ňom.

 

Etymológia

muž - v praslovančine bolo *mõžЬ , genitív *mõža.  Pôvodom odvodené od slova zem - vo význame „pozemšťan, smrteľník"  - na rozdiel od nesmrteľných božstiev, ktoré podľa prehistorickej mytológie sídlili na nebesiach. Etymologický vývoj slova prebiehal v nasledovných fázach:

1) V najstaršej fáze v indoeurópskom prajazyku od slova pre zem *d^h´g^hem- je s príslušnými ablautovými zmenami odvodený -on- kmeň *d^h´g^hmon- v hore uvedenom význame. Teda „smrteľník". Náslovné prídychové d^h- sa v neprízvučnej pozícii stráca. Ostáva len *´g^hmon-. To možno ešte vidieť v tvaroch zachovaných starých jazykov: napr. lat. homo, -inis "človek"; staroangl. guma, -an "človek". Zo súčasných jazykov v litovskom žmuo, -uni „muž".  Okrem toho v starogréckom slovnom spojení kleos aphthiton a v sanskrte sravas akšatam rovnakého významu - vzťahujúcom sa k mužom, ktorí po smrti vstúpili medzi božstvá - sú slová aphthiton a akšatam z ide. *nd^h´g^htom "nadľudský, nadčlovek".

2) Druhá fáza. -on- kmene časom strácajú produktivitu. Čiže nové slová sa touto derivačnou morfémou už neodvodzujú a staré sú postupne vnímané ako ustrnuté relikty. U hovoriacich sa stráca vedomie o stavbe slova, ktoré začína byť pociťované ako nedeliteľný slovný základ.

3) Tretia fáza. Na pôde balto-slovanskej jazykovej vetvy účinkujú štandardné fonetické procesy (prvá palatalizácia), ktoré vedú k zmene:  *´g^hmon- > *zmõ-

4) Postupne sa u ľudí opäť stráca vedomie o pôvodnej stavbe slova. Po osamostatnení sa praslovanskej vetvy z predchádzajúcej balto-slovanskej jazykovej jednoty dochádza pod vplyvom zjednodušenia výslovnosti k prešmyknutiu hlások. Prvá spoluhláska sa presúva na koniec: *zmõ- > *mõz-.

5) Napokon v klasickom praslovanskom období sa na ustrnutom (zdanlivom) koreňovom tvare *mõz- vytvára -jo- kmeň. *mõz-jo- > *mõžЬ . A slovo prechádza do paradigmy (preberá skloňovanie) typu meč.

 

žena - v praslovančine bolo *žena, genitív -y (takmer bez rozdielu oproti súčasnosti ibaže prslv. samohlásky [a] a [y] sú vždy dlhé). Základom je prehistorický ide. menný koreň *g^wen-. Keď na sklonku praindoeurópskej jazykovej jednoty vznikol ženský rod, slovo sa derivačnou príponou zaradilo medzi tzv.  -a- kmene. Tie pôvodne formovali množné čísla od slov stredného rodu, resp. ich abstrahované kolektíva. Napr. pôvodne neutrálne kolektívum *viduah2 "pozostalosť po umretom" bolo vo vnímaní postupne prehodnotené na jednotné číslo ženského rodu "vdova". Koreň *g^wen- môžeme vidieť v mnohých starých indoeurópskych jazykoch. Napr. starogr. gyne, -es „žena"; kelt. ben, mne "žena"; sanskrt. džani, -es "žena", avšak všade už vo význame jednej osoby ženského pohlavia. Pôvodný stav, zachovávajúci stredný rod slova, je rozpoznateľný iba v germánskej jazykovej vetve, kde sa na koreni nevytvoril -a- kmeň, ale -n- kmeň (napr. staroangl. cwenu, -an < pragerm. *k^weno, -oniz), pri ktorom zmienené významové prehodnotenie nenastalo.

 

chlapec - v praslovančine malo podobu *cholpЬcЬ , -a. Odvodené od prslv. *cholpъ , -a „chlap". Etymologicky vychádzame z ide. koreňa *(s)´kelp/b-, ktorý je doložený v litovskom šelpiu, šelpti "pomáhať" a v nem. helfen, resp. angl. help. Oproti tým dvom v slovenčine je iný ablautový stupeň koreňa  (o oproti e).  To má okrem iného súvis s tým, že v  prvom prípade ide o podstatné meno, zatiaľ čo v druhom prípade o sloveso. Pôvodná motivácia slov chlap, chlapec teda „kto robí/zúčastňuje sa na (mužskej) práci". Tento význam bol na našom území čiastočne vnímaný ešte v stredoveku. Pozvoľna v priebehu vekov sa slovo chlap stalo synonymom pre muža.

 

dievča - praslovansky *děvčę, -ęte je zdrobňovací -nt- kmeň od slova *děva, -y. Základ slova je slovesný koreň *d^heh1j-, ktorý je aj v dieťa a v dojiť (zámena d- na k- v kojiť je motivovaná eufemisticky). V iných jazykoch je napr. v lat. filius -i „syn"; filia, -ae „dcéra"; felo, -are "sať mlieko"; sanskrt. d^hajati "saje"; starogr. thelys, -eos "starostlivosť o deti". Zo súčasných jazykov v litovskom dele "pijavica".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?