O pôvode slov človek a ľudia

Autor: Michal Illovský | 12.8.2011 o 3:18 | (upravené 12.8.2011 o 3:25) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1438x

Etymológia je jazykovedná disciplína vysvetľujúca pôvod a vývoj slov. Krátky príspevok do našej malej série je tentoraz venovaný slovám človek a ľudia.

 

človek - prslv. bol *čelověkъ, -a < ide. *k^welo+woik^wos. Pôvodne len v mužskom pojatí. Požiadavka tvaroslovia indoeurópskeho prajazyka na to, aby slovo obnažené o všetky skloňovacie a derivačné morfémy pozostávalo z jednoslabičného koreňa, dávala v etymológii od počiatku tušiť, že človek je zloženina.

Presvedčivý výklad podal na konci päťdesiatych rokov Pokorný (a jeho názor u nás rozšíril najmä Václav Machek), keď ukázal, že prvým, určujúcim členom je ide. koreň *k^wel-, ktorý máme zachovaný v starogréckom telos, -eos „bojové zhromaždenie" a v anglickom shoal „húf". Ale aj v našom čelaď, -e < prslv. *čelędь, -i. A že druhý, hlavný člen je odvodený od slovesného koreňa *weik^w-, ktorý je zas v lat. vincō, -ere, vīcī, victus s významom "poraziť, opanovať", alebo aj v staroangl. wig, -es "boj".

Avšak nám bližšia litovčina s týmto koreňom aj v o-stupňi v tvare *woik^w- pre slová s významom "vykonať, spraviť", a tiež lit. viẽkas "životná sila" spolu s našim vek, -u naznačujú, že azda v balto-slovanskej vetve došlo kedysi k prehodnoteniu významu smerom od "poraziť niekoho, podmaniť si niečo" k "zvládnuť, poradiť si s čím". A teda - človek "ten, kto sa podieľa na práci pre skupinu". Tento významový prechod u nás zrejme pripravil pôdu pre spomínanú obojpohlavnosť.

 

ľudia - prslv. boli *ljudi, -i, a to z praindoeurópskeho *h1leud^heies "ľudia". Nem. e Leute "ľudia". Je to zrejme postverbale (podstaté meno odvodené od slovesa) od koreňa *h1leud^h- "dorastať, množiť sa", ktorý máme v sanskrte v rod^hati "on dorastá, dospieva". Odtiaľ potom ďalej starogr. eleut^heros, -ou „vtelenie ľudu, vodca", lat. līber, -ī "voľný, neobmedzený", angl. leader „vodca" a nem. Reichsleiter „ríšsky vedúci".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?